Jeże to małe, przyjazne i pożyteczne zwierzęta, dlatego jeśli pojawiły się w naszym ogrodzie, postarajmy się stworzyć im odpowiednie warunki. Jest to szczególnie ważne jesienią, ponieważ w tym okresie zapadają w sen zimowy. Uwaga! Nie budźmy jeży jesienią i zimą!
Zima to bardzo trudny okres dla wielu zwierząt – w tym jeży. Aby przetrwać mrozy i brak pożywienia, zapadają w stan hibernacji, czasami już w październiku zaczyna się „pochrapywanie” (chociaż zależy to od pogody). Dlatego sprzątając ogród jesienią, uważajmy, gdyż jeże są mało wymagające co do lokum i mogą usnąć nawet w kupce liści. Te zwierzęta mają dużą szansę przeżycia zimy, jeśli nie zostaną obudzone.
Uwaga na jeże jesienią
Jeżeli podejrzewamy, że w naszym ogrodzie nocuje jeż, postępujmy ostrożnie i starajmy się mu nie przeszkadzać. Wybudzony z letargu, szczególnie gdy temperatury są ujemne, traci zapasy zgromadzone do przetrwania zimy. Tym samym ryzyko, że zwierzę nie przetrwa tego okresu, wzrasta. W trosce o życie jeży, nie sprzątajmy więc dokładnie ogrodu późną jesienią, pozostawmy w spokoju kupki liści i gałęzi, tym bardziej nie palmy śmieci (ponadto jest to zakazane). Pozostawmy do wiosny również naprawę podmurówki. Powstałe samoczynnie otwory w ogrodzeniu umożliwią jeżom przedostanie się do naszego ogrodu i znalezienie azylu.
Co zrobić, gdy obudzimy jeża
Jeśli mimo najlepszych chęci obudzimy jeża, gdy jest już zimno i brakuje naturalnego pokarmu, to nie pozwólmy mu odejść, ponieważ umrze z głodu oraz zimna. Zanieśmy zwierzę do ośrodka rehabilitacji zwierząt, możemy o to poprosić straż miejską. Ośrodki zazwyczaj są czynne przez całą dobę. Specjaliści podkarmią jeża i umieszczą go na okres zimowy w specjalnej zagrodzie. Podkarmione i przezimowane zwierzę bezpiecznie przetrwa do wiosny. Uważajmy jednak, ponieważ jeż może przenosić różnego rodzaju pasożyty i drobnoustroje. Jeśli więc chcemy go złapać, chrońmy siebie – załóżmy rękawiczki, nie przytulajmy go, włóżmy go od razu do wentylowanego pudełka.
zdjęcia: AdobeStock