Kiedy lato w ogrodzie przemija, prac związanych z uprawą i pielęgnacją coraz mniej, a dodatkowo dni stają się krótsze, poszukajmy inspiracji w ciekawej lekturze. Co warto przeczytać, aby np. znaleźć pomysły na ogrodnicze przedsięwzięcia, by podjąć ciekawe kulinarne wyzwania czy wreszcie udoskonalić nasze relacje z pupilem? Podpowiadamy, jakie pozycje książkowe wybralibyśmy na koniec lata.
Wino i wędliny – powitajmy jesień ze smakiem
To dwa kulinarne specjały nierozerwalnie ze sobą związane. Pobudzające kubki smakowe, podnoszące apetyt, aromatyczne wino oraz pachnące wędzeniem, pieczeniem, gotowaniem własne, domowe wędliny to duet doskonały. Smakosze i pasjonaci, często też zapaleni ogrodnicy, bardzo chętnie podejmują wyzwania przygotowywania własnych, zdrowych i sprawdzonych produktów.
Zachęcamy zatem do pogłębienia swojej wiedzy, a może w ogóle do spotkania się po raz pierwszy z tematem i do podjęcia wyzwania samodzielnych produkcji w towarzystwie pomocnej lektury. „Wyrób wina i piwa domowego moim hobby” oraz „Szynkowar – mistrz kulinarnych możliwości” to lektury, które zachęcają do sprawdzenia swoich umiejętności na polu kulinarnym.
Pierwsza z książek stanowi przystępny poradnik zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych domowych winiarzy i piwowarów. Daje czytelnikom zbiór wskazówek dotyczących poszczególnych etapów przygotowania trunków, propozycje niezbędnego sprzętu i wytyczne dotyczące mocy oraz jakości uzyskanego alkoholu. Autorzy przekazują tu również ponad 40 przepisów pozwalających na samodzielne wyprodukowanie doskonałego wina, piwa, a także miodu pitnego.
Druga lektura to także poradnik kulinarny przedstawiający mnogość zalet i zastosowań prostego, dostępnego na stoiskach kuchennych urządzenia, jakim jest szynkowar. Napisany ciekawie przez kulinarnego pasjonata i youtubera Artura Nowickiego przewodnik wprowadza czytelnika w świat różnorodnych specjałów, które z łatwością można przygotować samodzielnie, posiadając to nieduże urządzenie, przypominające tradycyjny garnek, a wyposażone w dodatkowe akcesoria usprawniające proces gotowania. Smaczne, zdrowe, przygotowane z najlepszych składników własne potrawy mięsne w przystępnych, a jednocześnie pomysłowych przepisach przypadną do gustu każdemu kucharzowi amatorowi. Autor nie zapomniał również o zwolennikach kuchni wegetariańskiej i wegańskej.
Pobuszujmy w świecie roślin ozdobnych
Może jeszcze na jesieni zdecydujemy się coś dosadzić w naszym ogrodzie?
„Katalog roślin – drzewa, krzewy, byliny” - to szeroki zbiór odmian (ponad 2500 okazów) polecanych do przydomowych ogrodów i nie tylko, przygotowany przez Związek Szkółkarzy Polskich. Jest to bogato ilustrowany przewodnik, w którym znajdziemy popularne i dostępne na rynku gatunki drzew, krzewów i bylin ozdobnych, a wśród nich wiele nowości. Lektura katalogu pomoże nam zarówno stworzyć nowy ogród, jak i wzbogacić oraz udoskonalić ogród już istniejący, wskazując odmiany odpowiednie pod względem preferencji, atrakcyjne wizualnie, a także te, które będą spełniały istotną funkcję w ogrodzie (zadarniały, wyznaczały strefy, budowały cień itp.).
Opis roślin jest tu bardzo czytelny, pięknie zilustrowany, a dodatkowo opatrzony czytelnymi infografikami obrazującymi pokrój i wielkość opisywanych odmian. Każdy, kto lubi widok atrakcyjnych roślin z bogactwem ich walorów, z pewnością będzie usatysfakcjonowany, nawet pobieżnie przeglądając tę pozycję.
Zadbajmy o dobre relacje z naszym czworonogiem
„Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa” to doskonała lektura dla wszystkich, którzy w czasie pandemii zdecydowali się na przyjęcie pod swój dach czworonoga. To także lektura dla doświadczonych psiarzy, zawsze możemy bowiem wnieść coś nowego do naszych relacji ze zwierzęciem. Proponowaną książkę napisali Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków praktykujący trenerzy oraz behawioryści psów.
W
książce opowiadają o tym, dlaczego psy są tak różnorodne,
przypominają długą historię przyjaźni ludzi i zwierząt oraz uczą, jak być najlepszym człowiekiem swojego psa. Psy to istoty wrażliwe i skomplikowane. Potrafią odczuwać złość, smutek, radość.
Bywają zazdrosne, mogą czuć się winne, a emocje okazują na wiele
różnych sposobów. Dobry opiekun pamięta o potrzebach swojego
przyjaciela i uczy się jego języka.
Zofia
Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków przedstawiają świat z perspektywy psów i pokazują, jak się dogadać ze swoim pupilem.
Autorzy pomogli już setkom tysięcy czworonogów przełamać lęki i ograniczyć zachowania agresywne. Dzięki ogromnej wiedzy oraz latom
praktyki rozumieją, o czym szczeka pies.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com