Na tarasach i balkonach rośliny uprawiamy w doniczkach. Aby przetrwały do następnego sezonu, warto ochronić je przed mrozem, jeśli mają zostać pozostawione na dworze. I nie chodzi tu tylko o okrycie ich agrowłókniną, ale o odpowiednie i zabezpieczenie pojemników.
Dlaczego warto ocieplić doniczki? Aby ochronić korzenie roślin – w pojemniku ziemi jest niewiele, więc pozbawione są one naturalnej izolacji przed niskimi temperaturami (jak to ma miejsce w przypadku roślin uprawianych w gruncie).
Odpowiednie doniczki
Jeśli zamierzamy uprawiać rośliny w doniczkach i pozostawiać je na zimę na dworze, to już w momencie ich sadzenia powinniśmy zadbać odpowiednią doniczkę. Nie sprawdzą się doniczki metalowe, szklane i cienkiego plastiku. Nie tylko nie ochronią roślin, a wręcz nasilą działanie niskich temperatur. Dobrym wyborem będą trwałe i mrozoodporne donice z terakoty, grubego tworzywa, a także drewniane.
Zabezpieczenie dużych doniczek na zimę
Duże i ciężkie donice oraz skrzynie najlepiej od razu ustawić na docelowym miejscu na materiale termoizolacyjnym, np. płytach styropianowych. Dlaczego? Ponieważ gdy wypełnimy je ziemią i posadzimy rośliny, ich przestawienie, a także podniesienie oraz podłożenie pod nie ocieplenia jest czasami wręcz niemożliwe. Jednak sama izolacja od spodu jest niewystarczająca, więc w trosce o kondycję roślin późną jesienią obłóżmy pojemniki styropianem, owińmy grubą włókniną lub słomianą matą.
Małe doniczki zabezpieczone przed mrozem
Niewielkie doniczki nie są ciężkie, dlatego dopiero jesienią możemy podłożyć pod nie ocieplenie, dalej możemy postąpić w ten sam sposób jak w przypadku dużych pojemników – owijamy je materiałem izolacyjnym. Ale są również inne metody na zabezpieczenie doniczki przed zimnem. Możemy na przykład umieścić doniczkę z rośliną w większym pojemniku – donicy, drewnianej skrzyni, a nawet kartonowym pudle. Na dnie układamy termoizolację (styropian, słomę, materiały z włókna kokosowego, np. ogólnodostępne specjalne podkładki i krążki). Materiałem izolacyjnym wypełniamy również przestrzeń między doniczką z rośliną a większym pojemnikiem. Możemy do tego celu wykorzystać styropian, folię bąbelkowa, słomę, liście, tekturę falistą czy zgniecione gazety. Pamiętajmy jednak, aby materiał organiczny stosować wyłącznie, gdy doniczki są osłonięte przed deszczem czy śniegiem – inaczej zgnije i będzie doskonałą pożywką dla grzybów.
Okrywanie roślin na zimę
Przygotowując rośliny do zimy, okryjmy również część naziemną. Sprawdzi się zimowa agrowłóknina, tkanina jutowa lub słomiane maty. Uwaga! Nie stosujmy folii, ponieważ nie przepuszcza powietrza, więc pod nią rośliny się uduszą, mogą również zostać zaparzone, gdy słońce będzie silnie.
Zabezpieczając rośliny na zimę, pamiętajmy, aby pozostawić dostęp do podłoża. W czasie odwilży będziemy musieli delikatnie je podlewać, aby nie dopuścić do wyschnięcia.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock