Tunele ogrodowe umożliwiają uprawę warzyw od przedwiośnia aż do późnej jesieni, dlatego coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach. Zakup odpowiedniego modelu należy dobrze przemyśleć, gdyż jest to zazwyczaj wydatek kilkuset złotych. Co mamy do wyboru? Na co zwrócić uwagę kupując tunel ogrodowy?
Najczęściej w tunele ogrodowe służą do uprawy warzyw ciepłolubnych, np. pomidorów, papryki oraz ogórków. Na przedwiośniu możemy w nim uprawiać nowalijki (jako przedplon), a po ogórkach zasiać np. rzodkiewki (jako poplon). Niezależnie jednak od rodzaju warzyw tunel musi być dostosowany do potrzeb oraz wykonany z solidnych materiałów. Producenci podają różne parametry, które często trudno nam zinterpretować, szczególnie jeśli tunel kupujemy po raz pierwszy.
Foliowy tunel ogrodowy – wysoki czy niski
Niski tunel to taki, którego wysokość nie przekracza 1,5 m. Nie będziemy mogli więc do niego wejść i wykonać żadnych prac pielęgnacyjnych przy roślinach – wszystkie zabiegi należy więc przeprowadzić przed ustawieniem konstrukcji, a następne możliwe są dopiero po jej demontażu. Z tego też powodu niewysokie tunele wykorzystywane są do przykrywania upraw na krótko. Kupimy je bez problemu, ich konstrukcja jest prosta, a cena niezbyt wygórowana. Możemy również pokusić się o samodzielną budowę tuneli. Natomiast wysokość tuneli wysokich przekracza 1,8 m – możemy więc do nich wejść i swobodnie pielęgnować rośliny. Warto ich wysokość dobrać do naszego wzrostu – nawet dodatkowe 10 cm ma znaczenie dla naszego komfortu.
Foliowy tunel ogrodowy – rurki metalowe czy tworzywa sztucznego
Konstrukcja nośna tunelu może być wykonana albo z rurek metalowych, albo z tworzywa sztucznego. Konstrukcje z PVC są lekkie, trwałe, nie korodują i dobrze znoszą wahania temperatury. Nie ma więc konieczności składania tuneli na zimę – oczywiście folie należy zdjąć. Ponadto z łatwością przeniesiemy konstrukcje z miejsca na miejsce – wystarczy druga osoba do pomocy. Niestety lekkie tunele mogą się przesunąć lub przewrócić, dlatego należy je chronić przed silnymi podmuchami wiatru. Wybierzmy dla nich miejsce osłonięte przez budynki lub żywopłot. Jeśli mieszkamy na terenie, gdzie sieją silne wiatry, lepiej zainwestować w cięższy i bardziej stabilny tunel ze stelażem metalowym. Bardzo często konstrukcja dodatkowo wzmocniona jest śrubami. Ponadto wybierzmy model zabezpieczony przed korozją – rurki powinny być wykonane z ocynkowanej blachy. Za modele metalowe zapłacimy więcej niż z tworzyw sztucznych, jednak są to konstrukcje niezawodne i posłużą nam przez wiele lat. Podczas zakupu zwróćmy także uwagę, czy w zestawie znajdują się niezbędne elementy do montażu – to nie tylko folia i stelaż, ale także śruby, niektórzy producenci dokładają nawet klucz do śrub.
Foliowy tunel ogrodowy – rodzaje folii
Stelaż, czy to metalowy, czy z tworzywa to jeszcze nie wszystko. Niezbędne jest również poszycie. Do wyboru mamy folie perforowane oraz bez perforacji. Folie perforowane mają drobne otwory umożliwiające cyrkulację powietrza, dzięki czemu rośliny mniej narażone są na choroby grzybowe, nie trzeba również często wietrzyć tunelu. Niestety takie modele nie dość skutecznie utrzymują stałą temperaturę i wilgotność, a takie warunki są wymagana w uprawie odmian ciepłolubnych. Natomiast folie bez perforacji szybko się nagrzewają i dobrze utrzymują ciepło oraz wilgotność. Jednak gdy się na nie zdecydujemy, aby zapobiec zaparzaniu się roślin, musimy pamiętać o częstym wietrzeniu tunelu. Z tego też powodu koniecznie należy wybierać tunele wyposażone w okna. Na rynku dostępne są również tunele z folią filtrującą promieniowanie UV z wtopioną siatką polipropylenową, której zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości poszycia. Decydując się na taką folię, zwróćmy uwagę na współczynnik filtracji UV. Informuje nas on o tym, jak długo poszycie będzie miało właściwości filtrujące, np. UV = 4 oznacza, że filtracja UV powinna wystarczyć na 4 sezony ogrodnicze.
Foliowy tunel ogrodowy – na co jeszcze zwrócić uwagę
Może kupno tunelu nie jest zbyt skomplikowane, ale jest jeszcze kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
- Kolor. Kiedyś wyłącznie zielone folie dostępne były w wersji z wtopioną siatką, obecnie również białe mogą być w ten sposób wyprodukowane – obydwa rodzaje są równie mocne. Jednak różnica jest taka, że biała folia odbija więcej promieniowania słonecznego i rośliny są dobrze oświetlone, natomiast zielona szybko się nagrzewa i zapewnia lepsze cieniowanie roślinom. Dlatego kolor tunelu należy dopasować do warunków świetlnych panujących w ogrodzie oraz wymagań uprawianych roślin.
- Okna. Umożliwiają skuteczne wietrzenie tunelu i zapobiegają przegrzaniu się roślin. Jednak otwarte nie są przeszkodą dla szkodników. Aby zagrodzić im drogę, należy wybrać model z moskitierą wszytą w okno. O ile w małych tunelach możemy z okien zrezygnować, to już w przypadku większych są one koniecznością.
- Rozmiar. Miłośnicy ogrodnictwa wybierają tunele o szerokości nawet 3 m. To dobre rozwiązanie, bo bez problemu będziemy mogli poruszać się między grządkami – pamiętajmy, że zalecana szerokość grządki to ok. 1,2 m. Natomiast długość tunelu uzależniona jest od powierzchni działki. Dużą popularnością cieszą się modele o rozmiarach podstawy 6 x 3 m. W przypadku mniejszych ogródków sprawdzą się tunele o szerokości 2 m i długości 3-3,5 m.
zdjęcia: Lemar