Co zrobić z drewnianą paletą, która znalazła się na naszej posesji, np. po transporcie lodówki czy drewna kominkowego? Nasuwa się proste rozwiązanie – spalić? Ale jeśli jest ona w dobrym stanie, może warto wykazać odrobinę kreatywności i nadać jej nową pożyteczną rolę?
Upcykling, czyli nadawanie wartościowej roli przedmiotom przeznaczonym do wyrzucenia to coraz popularniejsza forma pomysłowego oszczędzania. Zamiast inwestować w nowe rozwiązania, warto wykorzystać coś, co często mamy w zasięgu ręki i w kreatywny sposób, przy niewielkim nakładzie pracy, nadać nowe życie i praktyczny charakter określonej rzeczy.
W taki właśnie sposób możemy wykorzystać drewnianą paletę transportową, która w normalnych warunkach trafiłaby na przemiał lub opał.
Palety drewniane adaptowane są coraz chętniej na potrzeby modnych eko-mebli – znajdziemy je nie tylko na prywatnych tarasach, ale również w reprezentacyjnych przestrzeniach publicznych, np. kawiarnianych ogródkach w roli stolików, foteli i ławek.
My proponujemy proste rozwiązania, które każdy jest w stanie wykonać we własnym zakresie. Prosty kwietnik, doskonale nadający się na balkonową czy przytarasową ścianę oraz organizer na narzędzia ogrodnicze, w sam raz do domku ogrodowego czy przydomowej piwniczki.
Jak przygotować paletę do praktycznego zastosowania?
Drewnianą paletę musimy ocenić pod kątem jej stanu i jakości. Jeśli drewno nie jest uszkodzone i spróchniałe, a łączenia poszczególnych elementów stabilne oraz mocne, będziemy mogli w łatwy sposób wykonać prostą półkę i wykorzystać ją albo jako dekoracyjny kwietnik, albo jako praktyczny organizer narzędziowy.
- Krok pierwszy – przygotowujemy powierzchnię do malowania. Jeśli jakość palety jest dobra, wystarczy lekko zeszlifować lub tylko zmatowić powierzchnię listew – usunąć wszelkie wystające drzazgi, zniwelować wyraźne nierówności, odświeżyć drewno, tak aby środek, którym będziemy potem pokrywać naszą paletę mógł dobrze się wchłonąć i równomiernie pokryć powierzchnię. Jeśli drewno palety jest mocno spatynowane, brudne a nie będziemy chcieli pokrywać go farbą w pełni kryjącą, warto wykorzystać tu szlifierkę elektryczną, która precyzyjniej i głębiej odświeży drewniane elementy.
- Krok drugi – zabezpieczenie drewna przed szkodnikami oraz działaniem warunków atmosferycznych oraz wykończenie naturalne. Jeśli chcemy pozostawić naturalny rysunek i kolor drewna albo nadać mu bardziej wyrazisty nie pozbawiając go przy tym naturalnego charakteru, do wykończenia palety warto wykorzystać specjalistyczny środek do konserwacji i wykończenia drewna z bogatej gamy impregnatów i lakierobejc. Wybierając preparat powłokotwórczy, zapewnimy elementom palety odporność przed owadami, grzybami, glonami i sinieniem drewna. Odpowiednio dobrany środek do konserwacji i wykończenia drewna pozwoli nadać drewnu wygląd matowy lub z połyskiem, podkreślając przy tym rysunek słojów i przebarwień naturalnych dla drewna.
- Krok trzeci – malujemy paletę na kolor. Jeśli zdecydujemy się jednak nadać palecie wyraźny kolor, np. pasujący do innych elementów wystroju przestrzeni, w której pojawi się kwietnik czy organizer, możemy wybrać farbę kryjącą przeznaczoną do użytku zewnętrznego. Będzie to równie skuteczny sposób na zabezpieczenie drewna, a przy tym pozwoli nadać mu wyjątkowy, estetyczny efekt. Dobre do tego celu będą kryjące emalie akrylowe zapewniające trwałą powłokę. Malowanie palety farbą kryjącą należy wykonać w dwóch etapach. Po pierwszym malowaniu pozwolić farbie wchłonąć się i wyschnąć, a następnie powtórzyć czynność, tak aby zapewnić powierzchniom pełne i trwałe wykończenie.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock