Zanim przyjdzie wiosna i nasi skrzydlaci przyjaciele w ogrodzie rozpoczną poszukiwania odpowiedniego miejsca na lęg, warto już teraz przygotować ofertę mieszkaniową. Odwiedzające nasz ogród ptaki, będą miały czas zapoznać się i oswoić z obecnością domków, co zwiększy szanse na ich zasiedlenie.
Ptaki w ogrodzie to mili goście z wielu względów – ogród żyje, możemy podpatrywać ptasie zwyczaje, a dodatkowo mniej w nim insektów (dokuczliwych much i komarów). Ptaki umilają nam czas swoimi trelami, szczególnie wiosną, kiedy rozpoczynają gody. Miłośnicy tych skrzydlatych towarzyszy zachęcają i doradzają jak zapewnić sobie takich mieszkańców w ogrodzie, zadomowiając ich w odpowiednio dobranych budkach lęgowych.
Rodzaje budek lęgowych na co zwrócić uwagę
Budka lęgowa ma spełniać kilka zadań i pod tym kątem ptaki dokonują wyboru. Miejsce lęgu musi zagwarantować bezpieczeństwo, znajdować się w miejscu zacisznym, dość osłoniętym, uniemożliwić dostęp do środka intruzowi – najczęściej jakiemuś drapieżnikowi. Jednocześnie domek dla ptaków musi zapewnić jego mieszkańcom schronienie przed deszczem, wiatrem oraz ostrym nasłonecznieniem.
Podstawowym wyróżnikiem budek dla ptaków jest ich wielkość i kształt. Zostały one precyzyjnie określone przez ornitologa J. Sokołowskiego i podzielone na grupy A1, A, B, D, E w zależności od gatunków ptaków, jakie preferują określony model.
Odpowiedni kształt i głębokość budki zapewnia stosowną ilość miejsca, ale też zabezpiecza jego mieszkańców przed sięgnięciem do środka intruza oraz zapewnia możliwość wydostania się piskląt z budki, kiedy już podrosną.
Bardzo istotnym parametrem, decydującym w zasadzie najbardziej, czy dany ptak zamieszka w przygotowanym dla niego drewnianym domku, jest wielkość otworu wlotowego.
Najczęstszymi domownikami budek lęgowych w naszym ogrodzie są mazurki, wróble i sikory, dla nich warto przygotować budkę typu A1, A z otworem ok. 2,7-3,5 cm. W ogrodzie chętnie zagnieżdżą się również szpaki i kosy, dla nich lepsze będą budki typu B z otworem 4,5 mm.
Pojedyncze budki dla ptaków czy osiedle?
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ptaki lubią swoje gromadne towarzystwo, a także nie zawsze lubią mieszkać w okolicach stołówki (czyli blisko karmnika dla ptaków). O ile dla mazurków, szpaków i wróbli możemy z powodzeniem przygotować osiedle sąsiadujących ze sobą budek, to natomiast sikory cenią sobie prywatności i jeżeli mają skutecznie zasiedlić budki, warto je powiesić w dużych odstępach co 30-50 m.
Budkę dla ptaków najlepiej zamontować stabilnie na drzewie, ścianie budynku lub wysokiej konstrukcji altany bądź ogrodzenia. Warto dobrze przytwierdzić budkę zarówno od góry, jak i od dołu, tak żeby była stabilna i nie ruszała się.
Bardzo istotne jest prawidłowe położenie otworu wlotowego. Wrażliwe na czynniki atmosferyczne ptaki wolą miejsca niezbyt nasłonecznione i jednocześnie nienadmiernie zacienione. Ornitolodzy radzą, by unikać strony zachodniej i południowo-zachodniej.
Ozdobne budki lęgowe
Na stoiskach z akcesoriami dla zwierząt znajdziemy różne modele budek, zarówno te tradycyjne skrzynkowe, jak i dekoracyjne imitujące bajkowe domki dla krasnali.
Budki lęgowe mogą wnieść wiele radości do naszego ogrodu. Szczególnie jeśli przebywają w naszej zielonej przestrzeni dzieci, warto zmobilizować się do samodzielnego przygotowania domków. Odpowiednie materiały – naturalne drewno oraz środki konserwujące o ekologicznym pochodzeniu – bez trudu znajdziemy w marketach budowlanych, a instrukcje krok po kroku w internecie.
zdjęcia: pixabay.com