Nie ma Bożego Narodzenia bez choinki. W bardzo wielu domach jest to żywe drzewko. Co zrobić, aby choinka zdobiła dom przez długi okres, a nie tylko święta? Jak zapobiec gubieniu igieł? Oto skuteczne sposoby.
Żywe choinki – niezależnie czy są to świerki, jodły czy sosny – prezentują się pięknie i roztaczają wokół magiczny urok. Niestety we wnętrzach dość szybko gubią igły. Jak przedłużyć żywot bożonarodzeniowych drzewek iglastych?
Wybór choinki
Jeżeli zależy nam, aby choinka ozdabiała dom długo, kupując drzewko – czy to cięte, czy to w doniczce – powinniśmy zwrócić uwagę na jego kondycję. Wybierajmy wyłączenie świeże egzemplarze, czyli takie, które mają igły soczystozielone i gięte, elastyczne gałązki. Oczywiście różne gatunki inaczej znoszą domowe warunki. Na przykład świerk pospolity dość szybko gubi igły, trwalszy jest świerk pospolity, a najoporniejsza jodła.
Choinka w domu
O choinkę przyniesioną do domu musimy zadbać i zapewnić jej odpowiednie warunki. Odwdzięczy nam się swoim pięknym wyglądem przez długi okres.
- W pomieszczeniu, w którym ustawiamy drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20oC. Choinka nie może stać w pobliżu grzejnika czy kominka.
- Choinki w doniczce nie przesadzamy. Natomiast cięte drzewko wstawiamy do specjalnego stojaka i wypełniamy go wodą.
- Zanim wstawimy choinkę do stojaka, okorujmy pień i dopiero potem włóżmy drzewko do stojaka z lekko ciepłą wodą (nie może być gorąca!). Ten łatwy zabieg sprawi, że choinka będzie lepiej wchłaniała wodę, a dzięki temu nie zacznie szybko gubić igieł.
- Choinkę musimy podlewać i odżywiać – codziennie sprawdzajmy poziom wody w stojaku (nie może opaść poniżej linii pnia) lub wilgotność podłoża w doniczce (powinno być lekko wilgotne) – niedobór wody uzupełniamy. Choinki podlewamy letnią wodą. W trosce o kondycję rośliny warto również codzienne ją zraszać. Raz na tydzień dostarczamy drzewku składników odżywczych i mikroelementów. W tym celu stosujemy odżywki do roślin zielonych.
- Aby choinka stała w domu jak najdłużej, warto do stojaka wrzucić kilka miedzianych monet. Dzięki nim nie rozwiną się bakterie, grzyby i glony. Jeżeli mamy choinkę w doniczce, to monety wrzucamy do kubka z wodą, a następnie podlewamy roślinę.
- Zamiast standardowych lampek, które wytwarzają dużo ciepła, wybierzmy oświetlenie LED.
- Jeżeli w domu są małe dzieci, zabezpieczmy choinkę przed przewróceniem – nie tylko w trosce o choinkę, ale przede wszystkim o dzieci.
zdjęcia: AdobeStock