Budleja Dawida to urokliwy krzew, który jest dość łatwy w uprawie. Jego ozdobą są nie tylko fioletowe czy różowe kwiaty, ale także motyle, które zwabia do ogrodu. Jak pielęgnować bajkową budleję Dawida?
Budleja Dawida (Buddleja davidii) przydomek motyli krzew zawdzięcza temu – jak łatwo się domyślić – że przyciąga bardzo słodkim i intensywnym zapachem motyle, które zbierają nektar. Krzew ten pochodzi z Chin i Japonii, jednak świetnie sprawdzi się w naszym klimacie. Budleja Dawida doskonale prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w grupie. Co ważne, jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, poradzi sobie więc bez problemu w środowisku miejskim.
Budleja Dawida – krótki opis
Budleja Dawida to szybko rosnący krzew, osiąga 3-4 m wysokości i szeroko się rozgałęzia. Ma jajowato lancetowate, ciemnozielone od spodu z białawym i filcowatym owłosieniem liście, które zazwyczaj opadają jesienią. Liście mają ok. 13 cm długości i lekko szary odcień. Ozdobą krzewu są kwiaty, najczęściej w odcieniach fioletu i różu (chociaż pojawiło się wiele odmian o kwiatach białych, niebieskich czy purpurowych), kształtem nieco przypominają lilaka pospolitego (czyli pospolity bez). Zebrane są w długie kwiatostany, osadzone na jednorocznych pędach. Budleja Dawida kwitnie od lipca aż do końca października.
Budleja Dawida – uprawa i pielęgnacja
Budleja Dawida preferuje gleby przepuszczalne, dość żyzne i umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Aby obficie kwitła, wybierzmy dla niej ciepłe i nasłonecznione stanowisko, ale osłonięte od wiatrów, np. przy południowej ścianie domu. Krzew najlepiej posadzić wiosną (ale można przez cały sezon), na takiej głębokości, na jakiej rósł w pojemniku. Pamiętajmy, aby jesienne sadzenie przeprowadzić na tyle wcześnie, aby roślina zdążyła się przyjąć i ukorzenić przed zimą. Glebę pod nią ściółkujemy, np. korą sosnową, torfem odkwaszonym, liśćmi lub trocinami – warstwa ściółki zapobiegnie utracie ciepła, zatrzyma wilgoć, a także uniemożliwi rozrost chwastom. Budleja Dawida jest wrażliwa na brak powietrza, dlatego latem warto spulchnić pod nią podłoże. W czasie suszy roślinę należy podlewać, będzie bujniej kwitła i kwiaty będą się długo utrzymywać. W czasie sezonu motyli krzew nawozimy 3-4 razy dużą dawką nawozu wielkoskładnikowego dla roślin kwitnących. Kwiaty po przekwitnięciu ścinamy – na bocznych pędach pojawią się nowe. Aby ochronić ją przed niskimi temperaturami, na zimę szczelnie ją okryjmy kopczykiem z kompostu oraz białą agrowłókniną – jest wrażliwa na mróz. Chociaż na stanowiskach ciepłych i osłoniętych wystarczy wyłącznie dobre zabezpieczenie bryły korzeniowej.
Budleję Dawida przycina się wiosną – co roku! – ale dopiero gdy minie zagrożenie dużych mrozów – za wcześnie przycięty krzew przemarznie. Najczęściej roślinę przycina się w drugiej połowie marca lub w kwietniu. Skracamy ją o połowę wysokości, a nie niżej niż 1 m od ziemi. Bardzo stare pędy należy wyciąć 10 cm nad ziemią – szybko z nich wyrosną młode pędy. Usuwamy również wszystkie zmarznięte gałęzie, które nie odrodziły się po zimie.
Budleja Dawida – ciekawe odmiany
- Black Night – kwiaty ciemnofioletowe, prawie czarne, dorasta do 2-3 m.
- Empire Blue – fioletowoniebieskie kwiaty.
- Ile de France – popularna odmiana o fioletowych kwiatach, osiąga wysokość 2,5 m.
- Pink Delight – różowe kwiatostany mają długość nawet 40 cm, krzew rośnie silnie i osiąga wysokość 3 m.
- Royal Red – kwiaty są purpurowe, dorasta do 2 m.
- Santana – również zachwyca purpurowymi kwiatami, liście są jasnożółte na obrzeżach, osiąga wysokość 1,5 m.
- White Bouquet, White Profusion – obydwie odmiany mają białe kwiaty.
- Blue Chip – jasnofioletowe kwiaty, to niski krzew – 80 cm wysokości.
- Nanho Blue – niebieskie kwiaty, wysokość – 1,5 m.
- Nanho Purple – purpurowe kwiaty, dorasta do 1,2 m.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com