Beton jest tani w produkcji, bardzo modny, a przy tym trwały. To wszystko sprawia, że stale zajmuje czołowe miejsce w grupie materiałów polecanych do wykonywania nawierzchni ogrodowych. Nowe technologie produkcji sprawiły, że przybiera estetyczne kształty i formy, niekiedy do złudzenia imitując bardziej szlachetnie materiały, np. drewno czy kamień.
Beton to materiał, który zrewolucjonizował budownictwo i znacznie zmniejszył technologiczne koszty pozyskiwania budulca. Stanowi bowiem mieszankę cementu i kruszyw o większej lub mniejszej jakości jak żwir i piasek. Popularny gładki beton budowlany wykorzystywany na przykład do produkcji płyt chodnikowych wzbogacany jest nierzadko o inne mieszanki kruszyw, domieszki chemiczne oraz pigmenty, które sprawiają, że zyskuje on niestandardową fakturę i ciekawy kolor (inny niż tylko kojarzony z tym produktem – jasnoszary).
Estetyczny – dobry materiał na dekoracyjne ścieżki w ogrodzie
Beton jest materiałem bardzo trwałym, co szczególnie predestynuje go do użytku ogrodowego. Odporny na czynniki atmosferyczne, tak zmienne w naszym klimacie, doskonale nadaje się na niewielkie, pojedyncze ścieżki, większe trakty oraz pełne powierzchnie, np. podjazdy czy tarasy na gruncie.
Najtańsze i najbardziej popularne przy wykonywaniu ogrodowych traktów będą płyty betonowe, głównie te w formie kwadratów czy prostokątów, zwyczajowo określane mianem płyt chodnikowych. Łatwe do ułożenia, wygodne przy wyznaczaniu odległości, doskonale spisują się np. jako ścieżki przecinające trawnik, zabezpieczając go przed nadmiernym wydeptaniem. Producenci oferują jednak także inne kształty płyt betonowych, np. koła czy walce, które pozwalają na zbudowanie ciekawej aranżacji traktu, szczególnie w połączeniu z ozdobnym żwirem czy dekoracyjnymi zrębkami kory. Betonowe płyty przeznaczone na nawierzchnie ogrodowe mogą przybierać także kształty nieregularne, których układ można aranżować dowolnie, naśladując naturalne ukształtowanie terenu tak, by trakt imitował np. przesmyk skalny czy drogę z naturalnego kamienia.
Nie do przecenienia jest betonowa kostka. Producenci oferują całą paletę wzorów, a także pełną gamę kolorystyczną, co pozwala zaaranżować ładne, a przede wszystkim funkcjonalne ciągi komunikacyjne w naszej zielonej przestrzeni. Producenci kostki brukowej stosują różne zabiegi, np. dodając do betonu domieszki szlachetnych grysów, co skutkuje np. chropowatą strukturą wierzchnią i zwiększoną odpornością na ścieranie, a przy tym doskonale imituje materiał o wyższej wartości m.in. granit.
Aby nawierzchnia z betonu zachowała swoje estetyczne i jakościowe parametry, warto dodatkowo zaimpregnować moduły z betonu. W marketach budowlanych znajdziemy bardzo bogatą ofertę Impregnatów do betonu mających na celu zabezpieczenie powierzchni płyt przed wilgocią, glonami, tłuszczami, smarami czy innymi czynnikami mogącymi zostawić plamy i przebarwienia (np. spadające jesienią owoce).
Impregnaty wnikają w beton oraz zostawiają na nim zabezpieczającą warstwę blokującą wchłanianie brudu. W skład impregnatów do betonu wchodzą polimery, które dodatkowo wzmacniają fakturę betonu – staje się on mniej podatny na kruszenie i erozję. Dzięki zaimpregnowaniu betonowych traktów łatwiej będzie nam też utrzymać je w czystości. Impregnaty dodatkowo mogą wzmacniać, a nawet nadawać kolor nawierzchni, szczególnie jeśli wykonaliśmy trakty z betonu koloryzowanego.
zdjęcia: pixabay.com